В. В. Миронов, Р. А. Ярцев, Л. А. Кромина "ПРИМЕНЕНИЕ ОБЩИХ РЕЙТИНГОВ ЗАКАЗЫВАЕМЫХ ИЗДАНИЙ ПРИ ФОРМИРОВАНИИ ОПТИМАЛЬНОГО ВАРИАНТА ЗАКАЗА ЛИТЕРАТУРЫ ДЛЯ ВУЗА"

Обсуждается проблема оптимального комплектования книжного фонда библиотеки вуза в условиях отсутствия заявок на литературу от подразделений. В качестве решения проблемы предлагается алгоритм генерации оптимального варианта заказа с целью последующей автоматизации.

Ключевые слова: вуз, библиотека, книжный фонд, литература, каталог, заказ, объем номенклатуры, объем заказа, общий рейтинг, оптимизация.

V. V. Mironov, R. A. Yartsev, L. A. Kromina
APPLICATION OF THE GENERAL RATINGS OF THE ORDERED PUBLICATIONS IN THE FORMATION OF AN OPTIMUM VARIANT OF THE ORDER OF LITERATURE FOR HIGH SCHOOL

Is ddiscussed the problem of the optimal completing of book fund of library of institution of higher learning comes into question in the conditions of absence of requests on literature from subdivisions. As a decision of problem the algorithm of generation of optimal variant of order is offered with the purpose of automation.

Keywords: high school, library, the library fund, literature, the directory, the order, the volume of nomenclature, the volume of the order, the overall ranking, optimization.

Вестник НГУ, серия "Информационные технологии", Том 10, Выпуск 4
Страницы 5-12