Марчук А.Г., Тихонова Т.И. "СИСТЕМА ПОДГОТОВКИ КАДРОВ ДЛЯ СИБИРСКОЙ НАУКИ"

СИСТЕМА ПОДГОТОВКИ КАДРОВ ДЛЯ СИБИРСКОЙ НАУКИ

В статье рассматривается подход к привлечению талантливой молодежи в сферу влияния науки и развития отечественной информационной индустрии. Важным моментом в данной деятельности представлен механизм выездной работы со школьниками. Такого рода мероприятия помогают вести обкатку методик раннего обучения информатике.
Ключевые слова: информационные технологии, программирование, методика, образование.

A. G. Marchuk, T. I. Tikhonova
System of a Professional Training for the Siberian Science
In clause the approach to attraction of talented youth in sphere of influence of a science and development of the do-mestic information industry is considered. The important point in the given activity presents the mechanism of exit work with schoolboys. Such actions help to conduct techniques of early training to computer science.
Keywords: information technologies, programming, technique, education.