Алгазин Г.И., Чудова О.В. "ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ КОМПЛЕКСНОЙ ОЦЕНКИ КОМПЕТЕНТНОСТИ ВЫПУСКНИКА ВУЗА"

ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ КОМПЛЕКСНОЙ ОЦЕНКИ КОМПЕТЕНТНОСТИ ВЫПУСКНИКА ВУЗА

В данной статье рассматривается иерархический подход к комплексной оценке компетентности выпускника ВУЗа на основе федеральных государственных образовательных стандартов высшего профессионального образования третьего поколения. Приведены и описаны структурный состав и уровни сформированности компетентности. Разработана структура информационной системы оценки компетентности.

Ключевые слова: Информационная модель, информационные технологии, оценка компетенций, методы классификации, гибридные экспертные системы

INFORMATION TECHNOLOGIES OF COMPLEX ESTIMATION OF HIGH SCHOOL GRADUATE COMPETENCE

In the given article the hierarchical approach of complex estimation of HIGH SCHOOL graduate competence on the basis of federal state educational standards of higher vocational education of the third generation is analyzed. The structural approach and generation levels of competence are presented and described. The structure of information system of competence estimation has been developed.

Keywords: Information model, information technology, competence estimation, classification methods, hybrid expert systems.