Врагова Е.В., Скляров Л.А."ОБНАРУЖЕНИЯ УТЕЧЕК ГАЗА ИЗ МАГИСТРАЛЬНЫХ ГАЗОПРОВОДОВ В ТЕПЛОВОМ ПОЛЕ ИЗЛУЧЕНИЯ ЗЕМНОЙ ПОВЕРХНОСТИ"

Анализ новых методов расчета проявление утечек газа из трубопровода в тепловом поле излучения земной поверхности. Показано, что даже малые трещины в трубах приводят к появлению на поверхности грунта тепловых аномалий, позволяющее локализовать место утечки беспилотным летательным аппаратом с установленным на борту ИК радиометром.

Ключевые слова: моделирование, аварии, трубопроводный транспорт, температурные поля, тепловизор.

E.V.Vragova, L.A.Sklayrov
DETECTION OF LEAKS GAZA FROM THE MAIN GAS PIPELINES IN THE THERMAL FIELD OF RADIATION OF THE TERRESTRIAL SURFACE.

Analysis of existing methods and a new methodic of calculation of leaks of gas from the pipeline in a thermal field of radiation of a terrestrial surface is considered. It is shown, what even small cracks in pipes lead to occurrence on a surface of a ground of the thermal anomalies, allowing localizing a leak place a pilotless flying machine with established onboard infra-red radio metre.
Keywords: modeling, accident, pipeline transport, , temperature fields, teplovizor.